mermer üretimi

warning: Creating default object from empty value in /home/yapi/domains/yapirehberim.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Mermere de Kadın Eli Deydi


Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki mermer fabrikasında çalışan 10 kadın işçi, disiplinli ve titiz işçilikleriyle erkekleri gölgede bıraktı.Kemer Beldesi'ndeki Türkmersan mermer fabrikası, ihracat bölümündeki hassas ölçüm şartlarını dikkate alarak kadın işçi istihdamına ağırlık verdi. Fabrikaya 2 yıllık süreçte 10 kadın işçi alınırken, işçiler mermer yıkama, ayıklama, temizlime ve paketleme gibi alanlarda erkeklerle beraber çalışmaya başladı. Kadınlar disiplinli ve tiziz işçilikleriyle kısa sürede erkeklerin bir adım önüne geçmeyi başardı. 35 işçisi bulunan fabraikada baret, eldiven ve maskeleriyle çalışan kadınlar, geçimlerini kendi emekleriyle kazandıkları için mutlu olduklarını söyledi.

MERMER SEKTÖRÜ FUARLA BÜYÜYECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)’nin katkılarıyla TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Mermer ve Doğal Taşlar Kongresi başladı. Mermer ve doğal taş sektörünün problemlerinin bilimsel, teknik, idari ve hukuki yönden, ulusal ve uluslararası boyutta ayrıntılı olarak inceleneceği kongrenin açılışına İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alim Murathan, İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

MERMERİN KULLANILDIGI YERLERİ

KULLANMA YERLERİ: Mermerler
umumiyetle bina inşaatlarında ve abidelerde,
binaların iç dekorasyonunda, heykelcilikte
ve hediyelik eşya (sigara tablası, vazo,
biblo v,s.) imâlinde kullanılmaktadır.
İnşaatların harici kaplamalarında kullanılan
mermerlerin sağlam ayni karakterde,
ince kristalli,, mesamatsız ve mümkün mertebe
az yabancı madde ihtiva eden cinsten
olması gerekir. Ekseriya ayni renk mermerle
kaplanması istenen bir inşaat bazı ahvalde
değişik renkli mermerle daha güzel bir
gösterişe sahip olabilir.
İyi kaliteli bir dış kaplama mermeri mütehammildir.
Buna güzel bir misal Hindistan'daki
Tac Mahal'dir ki 300 küsur seneönce
inşa edilen bu eser halâ yeni yapılmış
gibidir.
Binaların iç kısımlarında kullanılan mermerler
de oldukça ehemmiyetlidir. Beyaz
renkli mermerler döşemelerde, merdivenlerde,
kolonlarda, dubarlarda parmaklık ve
trabzanlarda kullanılmaktadır.
Değişik renkli breş mermerleri kaplama
ve kolonlarda ve dekoratif maksatlarla kullanılır.

Ülkemizde Mermer Ocakları

Dünyanın en zengin doğal taş oluşumlarının bulunduğu Alp kuşağında yer alan Türkiye, çok çeşitli ve büyük miktarda mermer rezervine sahiptir. Türkiye, bu kaynaklara ilaveten gelişmekte olan sanayisi ve üretimde kullandığı teknoloji ile dünyanın en önemli doğal taş üreticileri arasında yer almaktadır.
Bu önemli rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgeye yayılmıştır. Afyon, Bilecik, Balıkesir, Denizli, Muğla, Amasya, Elazığ ve Diyarbakır rezervlerin yoğunlaştığı illerdir. Ülkemizde 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi belirlenmiştir. Sektörde 500’den fazla ocak, 900’ün üzerinde fabrika ve 5000 civarında atölye faaliyet göstermektedir.
TÜRKİYE MERMER CİNSLERİ VE ÇIKTIGI YERLER

Mermer Kesme Makinaları

Arıman mühendislikden mermer kesme makinaları.

Mermer ve Granit

İçeriği paylaş