mermer

warning: Creating default object from empty value in /home/yapi/domains/yapirehberim.org/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Mermere de Kadın Eli Deydi


Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki mermer fabrikasında çalışan 10 kadın işçi, disiplinli ve titiz işçilikleriyle erkekleri gölgede bıraktı.Kemer Beldesi'ndeki Türkmersan mermer fabrikası, ihracat bölümündeki hassas ölçüm şartlarını dikkate alarak kadın işçi istihdamına ağırlık verdi. Fabrikaya 2 yıllık süreçte 10 kadın işçi alınırken, işçiler mermer yıkama, ayıklama, temizlime ve paketleme gibi alanlarda erkeklerle beraber çalışmaya başladı. Kadınlar disiplinli ve tiziz işçilikleriyle kısa sürede erkeklerin bir adım önüne geçmeyi başardı. 35 işçisi bulunan fabraikada baret, eldiven ve maskeleriyle çalışan kadınlar, geçimlerini kendi emekleriyle kazandıkları için mutlu olduklarını söyledi.

MERMER SEKTÖRÜ FUARLA BÜYÜYECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ)’nin katkılarıyla TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Mermer ve Doğal Taşlar Kongresi başladı. Mermer ve doğal taş sektörünün problemlerinin bilimsel, teknik, idari ve hukuki yönden, ulusal ve uluslararası boyutta ayrıntılı olarak inceleneceği kongrenin açılışına İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alim Murathan, İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Guinnes"e Mermer Kapli Binalaryla Giren Başkent 'AŞKABAT'


Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat, en çok beyaz mermerle kaplı binanın bulunduğu kent olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdi.

Ria Novosti’nin haberine göre, Guinnes’in baş editörü Craig Glendale, eski Sovyet kentine gerçekleştirdiği ziyaretle sertifikayı Türkmen yetkililere teslim etti. Sertifikada Aşkabat’ta 543 adet binada toplam 4,5 milyon metrekarelik alanın beyaz mermerle kaplı olduğu belirtiliyor.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat daha önce de farklı etkinliklerle altı kez Guinnes’e girmeyi başarmıştı. 133 metre yüksekliğinde dünyanın en uzun bayrak direği, 301 metrekarelik 1,2 ton ağırlığında en büyük el dokuması kilim, en büyük fıskiye kompleksi, en büyük yıldız görünümlü bina tasarımı Aşkabat’ın rekorları arasında yer alıyor. CİHAN

Adıyaman Dünya Mermer Rezervinin Yüzde 4'üne Sahip

Dünya mermer rezervinin yüzde 4'ünün bulunduğu Adıyaman'da, Müstakil Sanayici Ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi 32 iş adamının birlikte kurduğu 6 milyon TL'lik mermer işletme fabrikası, faaliyete geçirildi.

MÜSİAD üyesi 32 iş adamı tarafından kurulan Adıyaman Mermer (ADIMER) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, dünya mermer rezervinin yüzde 4'ünün Adıyaman'da bulunduğunu ve bunun büyük bir rakam olduğunu vurgulayarak, Adıyaman'da beş asra yetecek rezervin olduğunu ifade etti.

MTA Malatya Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonrasında zengin mermer rezervinin olduğu fark edilen Adıyaman'da 2006 yılında bu yana 16 mermer ocağı kuruldu. Mermer ocaklarından bloklar halinde kesilen Mermerler Çin ve Hindistan'a ihraç ediliyor. Türkiye'den gönderilen Mermerler işlenerek tekrardan Türkiye'ye satılıyor.

Mart 2013 yılı mermer fuarına destek veren sektörel kuruluşlar

Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER)

Afyonkarahisar - İscehisar Mermerciler Derneği

Bilecik Mermer ve Granit Sanayicileri Derneği

Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği

Diyarbakır Mermerciler Derneği

Ege Maden İhracatçıları Birliği

Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği

İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği

İzmir Mermerciler Derneği

İzmir Mermerciler Odası

Muğla Mermerciler Derneği

Sivas Doğaltaş ve Madenciler Derneği

Madenciler Derneği

Mermer Model ve Desenleri

Sertaş Mermer'den mermer modelleri.
MERMERİN KULLANILDIGI YERLERİ

KULLANMA YERLERİ: Mermerler
umumiyetle bina inşaatlarında ve abidelerde,
binaların iç dekorasyonunda, heykelcilikte
ve hediyelik eşya (sigara tablası, vazo,
biblo v,s.) imâlinde kullanılmaktadır.
İnşaatların harici kaplamalarında kullanılan
mermerlerin sağlam ayni karakterde,
ince kristalli,, mesamatsız ve mümkün mertebe
az yabancı madde ihtiva eden cinsten
olması gerekir. Ekseriya ayni renk mermerle
kaplanması istenen bir inşaat bazı ahvalde
değişik renkli mermerle daha güzel bir
gösterişe sahip olabilir.
İyi kaliteli bir dış kaplama mermeri mütehammildir.
Buna güzel bir misal Hindistan'daki
Tac Mahal'dir ki 300 küsur seneönce
inşa edilen bu eser halâ yeni yapılmış
gibidir.
Binaların iç kısımlarında kullanılan mermerler
de oldukça ehemmiyetlidir. Beyaz
renkli mermerler döşemelerde, merdivenlerde,
kolonlarda, dubarlarda parmaklık ve
trabzanlarda kullanılmaktadır.
Değişik renkli breş mermerleri kaplama
ve kolonlarda ve dekoratif maksatlarla kullanılır.

Ülkemizde Mermer Ocakları

Dünyanın en zengin doğal taş oluşumlarının bulunduğu Alp kuşağında yer alan Türkiye, çok çeşitli ve büyük miktarda mermer rezervine sahiptir. Türkiye, bu kaynaklara ilaveten gelişmekte olan sanayisi ve üretimde kullandığı teknoloji ile dünyanın en önemli doğal taş üreticileri arasında yer almaktadır.
Bu önemli rezervler Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgeye yayılmıştır. Afyon, Bilecik, Balıkesir, Denizli, Muğla, Amasya, Elazığ ve Diyarbakır rezervlerin yoğunlaştığı illerdir. Ülkemizde 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi belirlenmiştir. Sektörde 500’den fazla ocak, 900’ün üzerinde fabrika ve 5000 civarında atölye faaliyet göstermektedir.
TÜRKİYE MERMER CİNSLERİ VE ÇIKTIGI YERLER

Mermer Kesme Makinaları

Arıman mühendislikden mermer kesme makinaları.

Mermerin Tarihcesi

Tarihi , antik tapınaklarda, heykellerde, saraylarda, Mısır firavun mezarlarında, piramitlerde , surlarda, kalelerde, stadyum ve açık hava tiyatrolarında mermere sıklıkla rastlanmaktadır.Milattan önceki devirlerde inşa edilmiş birçok eserde mermere rastlanmaktadır. Bu eserlerde kullanılan mermerlerin türleri çok çeşitli olmakla birlikte ebatlarının çok büyük olduğu dikkat çekmektedir.
Anadolu'da hakimiyet sürmüş medeniyetler bu mermerin bir kısmını memleket dahilinde yapı ve eserlerde kullanmışken büyük bir kısmını da Avrupa'ya göndermişlerdir.

Mermer Nedir?

Mermer, metomorfizma olayı sonucunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle meydana gelmiş bileşimdir. Bileşimlerinin %90-98'i CaCO3'ten (Kalsiyum karbonat) oluşmaktadır. Düşük oranda MgCO3 (Magnezyum karbonat) içermektedir. CaCO3 kristallerinden oluşan mermerlerde esas mineral “Kalsit” tir. Aynı zamanda az miktarda silis, silika, feldspat, demiroksit, mika, fluorin ve organik maddeler bulunabilir. Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler nedeniyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mikroskop altında incelendiğinde, birbirine iyice kenetlenmiş "Kalsit Kristalleri"nden oluştuğu görülür.

İçeriği paylaş